Home

Opublikowano: 02 marca, 2012 Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

2012 rokiem M$?

Według analityków zdecydowanie tak. Obecny i przyszły rok mają być walki, wielkiej wygranej i dominacji na rynku mobilnym i umocnieniem pozycji w działce PC. Analitycy nie raz wróżyli Microsoftowi sukces na wielu polach walk, lecz na przepowiedniach się kończyło. Tym razem jest coś przekonującego w tych przepowiedniach.

Wróżby tym razem nie z fusów, a z planu wydawniczego rzeczywiście mogą być trafne. W tym roku gigant z doliny krzemowej ma w planie wydać swój  flagowy i nieustannie świetnie sprzedający się system z pod marki Windows, tym razem z oznaczeniem „8”. Główne zmiany mają dotyczyć interfejsu użytkownika, oprócz standardowego znanego z Vista i 7 interfejsu Aero, dostępny równolegle będzie interfejs dotykowy Metro znany z systemu Windows Phone 7. System będzie wydany w wersji nie tylko na platformę x86, będzie również dostępny w kompilacji dla procesorów ARM  co jest powrotem do czasów Windows CE. Te zabiegi mają pozwolić uderzyć w rynek tabletów, dotykowych PC  oraz urządzeń typu surface.

 

 

Miałem już "przyjemność" obcować z nowym tworem Microsoftu w wersji Developer Preview. Niestety zakończyło się ono sporym rozczarowaniem, interfejs był mało intuicyjny i nie responsywny więc szybko wylądował w koszu. Na targach MVC 2012 dokonano prezentacji nowej wersji Customer Preview, i chyba wystarczająco wiele wody upłynęło, bo system pokazany na prezentacjach działa nie porównywalnie lepiej od tego z którym miałem styczność. Całość wygląda inaczej niż cokolwiek co znamy do tej pory, lecz w rękach prowadzącego prezentację śmigało aż miło. Na łamach The Verge zamieszczono filmik porównujący interfejs Metro z Windows 8 do tego znanego z iPad 2, warto oglądnąć bo tak może wyglądać nasz pulpit za rok.

"Nie samym system żyje człowiek" chciałoby się powiedzieć. I racja, dlatego równolegle rozwijane są produkty flagowe jak Office 15 czy Visual Studio 11 posiadające nie tylko stylizacje metro,ale również obsługę wielodotykowego trybu pracy. Dla nowego systemu stworzono również od nowa sklep z aplikacjami, podobny do tych które znamy z iOS (App Store), czy Android (Android Market). Rozwiązanie to bardzo ułatwia znalezienie aplikacji według naszych potrzeb, zakup i inastalację. Wielkie zmiany następują również w usługach udostępnianych przez Microsoft jak m.in dysk sieciowy SkyDrive, czy usługa poczty HotMail. Wszystkie usługi będą integrować się z Microsoft Account które zastąpi znane nam Live ID, zostaną one również zawarte w odpowiednie Huby znane z WP7, i tak znany nam Zune zniknie, a jego funkcje przejmie hub rozrywki o nazwie XBOX Live.

Wraz z "nowymi okienkami" dla PC ma zostać wydany system Windows Phone 8 o nazwie kodowej Apollo. Ma wprowadzać wiele zmian w interfejsie, dodać obsługę NFC, dwurdzeniowych procesorów i ponoć jak krążą plotki dodatkowych konfiguracji ekranowych które mają mieć zastosowanie np. w odtwarzaczach MP3, super smartfonach, tabletach( a Windows 8 to niby gdzie miał być? ) czy telewizorach. Microsoft jednak nie czeka na Windows 8 odkładając inne projekty na bok. W tym miesiącu zaprezentowano telefony działające pod Windows Phone 7.5 Tango. Telefony będące budżetowymi mają trafi do szerokiego grona użytkowników popularyzując platformę, orząc twardą ziemię przed wczas aby plony w premierze Windows 8 były jeszcze lepsze. Dla tych którzy cenią sobie szybkość i łatwość obsługi a nie mają 4tys złotych na iPhone 4s z iOS, nie widzę lepszego systemu. Kto nie widział, niech zobaczy. I proszę mi uwierzyć, kto mówi że Android jest lepszy, to albo nie miał w rękach telefonu z WP7 albo widział Androida na sprzęcie za 2tyś, na którym by tłusty prosiak zaczął by latać. Na temat systemów mobilnych i fragmentacji w nich napiszę inny obszerny wpis.

Tak więc sporo się zmieniło a jeszcze więcej zmieni. Zwiększenie integralności usług i urządzeń to na pewno dobry ruch, lecz konkurencja nie śpi. Dla przykładu Android w rynku telefonów jednogłośnie dominuje, więc przez WP7 stoi nie lada wyzwanie. Całość tego wpisu traktujcie jako skrót napisany "po łepkach", dociekliwi sami doczytają z bardziej wiarygodnych źródeł. Jeszcze słowem napomknę o konsoli XBOX 360 która otrzymała również sporo aktualizacji w ramach usług świadczonych, a na horyzoncie rysuje już się następca XBOX 720.

 

 

2012 rokiem M$?
Zaktualizowano: 03-02-2012

Nowości

12 - 04 - 2012

Jango Player in Chrome WebStore

This will be short news. Jango Player extension for Chrome Browser has been published today to official Chrome WebStore. It's completely free! I just updated it to version 1.2.1 because of changes in security and manifest file, i also made some improvements in performance. Hope you all enjoy it! Extension is right >>>HERE<<<. Feel free to leave feedback and rate :)

 

11 - 17 - 2012

Come Back ! I Update :)

Witam po długiej przerwie, jak pewnie niektórzy z was zauważyli strona przez dłuższy czas nie była aktualizowana, by ostatecznie 2 miesiące temu zniknąć całkowicie. Brak aktualizacji był spowodowany wypadkiem który mnie spotkał na drogach Ukrainy co zaowocowała 2 miesięczną niedyspozycją. Po powrocie do zdrowia ogromny nakład czasu poświęciłem na pracę magisterską i obronę. Ostatecznie pracę ukończyłem i obroniłem się, ale zakończenie studiów nie spowodowało bym odczuł wolny czas. Zaabsorbowała mnie praca, w afekcie czego założyłem własną działalności. Ostatnie zaś 3 miesiące to przepychanki z dostawcą serwera, i właścicielem domeny o prawa do niej. W tym tygodniu odzyskałem domenę i wykupiłem inny hosting, problem z głowy, przynajmniej na 2 lata :). W związku z nowym charakterem strony firmowej WSharp.pl zaktualizowałem kilka stron i dane kontaktowch. Jeśli znajdę trochę więcej czasu postaram się napisać coś więcej. Pozdrawiam :D

 

03 - 14 - 2012

Surowce energetyczne, problem dnia codziennego

Energia dziś to podstawa świata, nie głupi stwierdził „Energia rządzi światem, posiądź energie, a posiądziesz świat”. Jej konsumpcja towarzyszą nam na każdym kroku, potrzebujemy jej do włączenia komputera, przygotowania obiadu , dojechania do pracy czy ogrzania mieszkania. Trudno sobie wyobrazić życie bez niej, i dostawcy jej są tego świadomi. I chociaż ciągłe podwyżki energii oraz surowców energetycznych stały się codziennością, nikt nie wychodzi na ulice w proteście. Ale dlaczego tak szybko ceny rosną, a nie spadają prawie wcale?

Więcej …

 

03 - 12 - 2012

Metalowe lato 2012

Czasy w których każdy przyjazd gwiazdy światowego formatu do kraju nad Wisłą był ogłaszany we wszystkich mediach minął. Takie wydarzenia przeszły do porządku dziennego, co jest całkowicie zrozumiałe. Niestety przez tą codzienność czasami brakuje informacji o tym "Kto? Gdzie? Kiedy? Za ile? I dlaczego tak drogo?", szczególnie dla wykonawców "mało medialnych" jakimi są na przykład zespoły metalowe. Dlatego postanowiłem przeglądnąć trochę prasy, blogów i harmonogramów klubów aby wyłuskać parę ciekawych koncertów.

 

Więcej …

 

Ankieta

Czego ma być więcej?
 

Ćwierkanie

W zakres mojej oferty wchodzą:

  • Tworzenie stron internetowych, customizacja systemów CMS - Joomla, Drupal, jPortal.
  • Tworzenie aplikacji:
    • internetowych - ASP MVC, Django, RoR
    • desktopowych - C#,WPF
    • Metro Windows 8
    • mobilnych Windows Phone 7/8

O mnie

07 - 21 - 2010

 

Jestem małym szarym programistą C#, WPF z doświadczeniem biznesowym w branży od 2009 roku. Preferuję komercyjne rozwiązania Microsoft z platformy .NET, szczególnie aplikacje webowe ASP MVC oraz mobilne Windows Phone. Jestem otwartym na niekonwencjonalne pomysły i nowe rozwiązania, to tak po krótce....

Więcej …

Szybki kontakt

Sudoł Waldemar
E-mail
GG: 2712468
Skype: Skype Me™! volo_pl
Dane firmy:
NIP: 867-214-68-43
REGON: 180889577

QR Contact

Profiles: