Home

Opublikowano: 06 marca, 2012 Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Systemy mobilne kiedyś i teraz

Świat urządzeń mobilnych typu Smartfon, Tablet czy Netbook to obecnie najprężniej rozwijająca dziedzina techniki. Zewsząd jesteśmy zasypywani informacjami o coraz to cieńszych obudowach, pojemniejszych bateriach, większych rozdzielczościach, szybszych transmisjach. O skrótach nazw technologii od których można dostać zawrotu głowy nie wspomnę. Jednak to co napędza całą tą sytuację jest nienamacalne jak ekran czy bateria. Co więc sprawiło nagle że zwykłe telefony w takim tempie zaczęły zapewniać funkcjonalności do tej pory zarezerwowane dla PC? Co sprawiło że obok telefonu pojawiło się pojęcie smartfonu ?

Sprawcą tego wszystkiego jest "System Operacyjny", czyli taki fragment oprogramowania którego zadaniem jest zarządzanie sprzętem i interakcją z użytkownikiem. SO bo tak będę określał System Operacyjny poniżej, tworzy środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika, dzięki czemu programiści mogą niezależnie od producenta sprzętu (teoretycznie) pisać programy na kilka urządzeń jedocześnie, udostępniając nowe funkcjonalności dla mas.

No to teraz troszkę historii, pierwszymi smartfonami według mnie były produkty z serii Nokia Communicator, której początki sięgają 1996 rok. Pracowały wówczas na systemi GEOS i zapewniały podstawowe funkcja PDA (Personal Digital Assistant). No i poszło z górki, kolejne systemy wyrastały jak na drożdżach. RIM zaprezentował swój BlackBerry OS, Palm zaś stworzył... Palm OS. Microsoft również nie siedział z założonymi rękami wydał on Windows Mobile. Był to OS uważany przez wielu za najbardziej wszechstronny i nie do zastąpienia, była to platforma uwielbiana przez programistów, lecz mało przyjazna dla użytkowników dlatego wstrzymam się od własnej opinii. Nokia po GEOS stworzyła markę Symbian która dzielnie walczy do tej pory na niektórych smartfonach fińskiego producenta. Przez lata pojawiały się kolejne wersje systemów, a producenci dzielili się w miarę po równo rynkiem. Tak było aż do 2007 roku, kiedy to pojawił się nowy gracz na scenie. Apple wraz z swoim iPhone wyposażonym w system iOS, wprowadził nową jakość na rynku, było to nowe podejście, pełne świeżych pomysłów. To był policzek dla dotychczasowego ładu na rynkum, wyścig zbrojeń przybrał na tępie.

Nokia Communicator 9000

Nokia wraz z Symbianem zaczęła gwałtownie tracić pozycję na rynku, gwoździem do trumny było pojawienie się w 2008 roku systemu Android który szybko zajął miejsce systemu dla ludu, które do tej pory było zarezerwowane przez Symbiana. Apple mimo że walczył piętro wyżej na szczeblu biznesowym dał również popalić finom, co zmusiło ich do pracy nad nowym systemie Maemo opartym na Linuxie,  system okazał się jednak klapą. W między czasie Intel zaciekawiony rozwojem rynku postanowił ugryźć coś z niego tworząc swój system również na bazie Linuxa o nazwie Moblin, lecz zagościł on na krótko w NetBookach i Tabletach i  bez sukcesu umarł śmiercią naturalną. Intel i Nokia posiadając dwa projekty na lodzie postawiły połączyć siły, z czego powstał system MeeGo, lecz zanim pierwszy telefon ujrzał światło dzienne Nokia zrezygnowała z projektu, na rzecz następcy Windows Mobile i "iOS & Android killera" systemu Windows Phone 7. Notabene Nokia N9 okazała się sukcesem, co natchnęło Intela do znalezienia sobie innego partnera życiowego. Sojusznikiem okazał się Samsung który po wydaniu udanych telefonów z BadaOS i ochłodzeniu stosunków z Google postanowił rozwijać prężniej swój projekt, z mariażu MeeGo oraz BadaOS ma powstać OS o nazwie Tizen.

Obecnie na rynku dominują dwa systemy iOS na produktach Apple oraz Android na większości pozostałych ;) Oczywiście jest jeszcze RIM z BlackBerry OS lecz bazuje ona raczej na swojej marce i stałych klientach, co przypomina wegetację niż walkę o rynek. Ahh no i Symian jest jeszcze dostępny na rynku ale to tylko podrygi zmarłego. Sytuacja ta nie zmieni się jeszcze przez dłuższy czas. O rynek zawalczyć co prawda chce M$ z Windows Phone 7 i wsparciem Nokii, lecz jeszcze daleka droga bo obecnie jego udział w rynku mieści się w błędzie statystycznym. Na horyzoncie czai się jeszcze Tizen i to jemu właśnie wróżę sukces.

Teraz krótko za co się łapać, czyli co dla kogo?

... jeśli jesteś starym Biznesmenem to polecam BlackBerry OS, sprawdzony, wytrzymały, niezawodny telefon z podstawowymi funkcjami PDA i dobrym wsparciem, swoją drogą BlackBerry to prestiż.

... jeśli jesteś młodym Biznesmenem, lub jesteś dynamicznym człowiekiem i masz trochę więcej kasy to polecam iPhone z iOS. Będziesz miał wszystko co chcesz (za pewną opłatą) i nie będziesz się wstydził tego co masz w kieszeni, iPhone to teraz styl życia.

... jeśli nie masz kasy, a mimo to chcesz przeglądnąć internet, wrzucić ściągę na telefon, odebrać pocztę, sprawdzić "Fejsa", czy oglądnąć czasem filmik z YouTube, to wybierz Android'a. W niewielkich pieniądzach znajdziesz coś dla siebie, jest tego mnóstwo. Nie będzie to demon prędkości ale „styknie”.

... jeśli masz kasę i lubisz Google’a, to również możesz poszukać coś dla siebie wśród flagowych telefonów z Androidem jak np. Samsung Galaxy S II czy Motorola RAZR, będzie to na pewno szybki i dobry telefon, ale w tej cenie wolałbym iPhone.

... jeśli korzystasz z usług M$ i cenisz sobie integralność usług oraz szybkość i wygodę to wybierz Windows Phone 7, w markecie aplikacji znajdziesz co trzeba, nie zbiedniejesz, a na pewno się włączy.

... jeśli zależy Ci na byciu trendy a cenisz użyteczność sprzętu to wybierz BadaOS lub MeeGo, otrzymasz porządnie wykonany wszystko mający telefon w rozsądnej cenie, niestety nie zabłyśniesz w towarzystwie.

... jeśli lubisz historię i biczować się co rano, wybierz Symbian’a lub Windows Mobile, doznania niezapomniane.

... jeśli telefonu używasz tylko do SMS'owania, dzwonienia i słuchania radia/mp3 i nie chcesz tego zmieniać, to nie jest artykuł dla ciebie, odpuść sobie smartfona.

Moja opinia na temat systemów obecnych dziś na rynku ? Tak, wiem że was ona nie obchodzi, ale i tak dodam swe 3 grosze :), no bo kto mi zabroni, w sumie po to założyłem tą stronę!

iOS - Klasa sama w sobie za którą trzeba zapłacić, warta jednak każdej złotówki której niestety nie każdy ma. Szybki system pisany pod konkretne telefony, dużo aplikacji, piękny design, dobry czas pracy na baterii, wygoda i prostota obsługi idąca w parze z wielką funkcjonalnością. Ten system przeciera szlaki dla reszty.

Android - System bogaty w funkcje, posiadający mnóstwo aplikacji dostępnych po niskich cenach, "pchany" do telefonów zarówno za parę złotych jak i tych za kilka tysięcy. Na dobrym sprzęcie może wszystko, niestety z czasem pracy na baterii gorzej, z powodu fragmentacji między różnych producentów i dziesiątki wersji przysparza sporo problemów użytkownikom i developerom m.in. aktualizacje oprogramowania czy kompatybilność aplikacji między urządzeniami, coś na zasadzie "umiesz dłubać to na tanim sprzęcie jakoś uciągniesz", czyli system dla Polaka majsterkowicza.

Windows Phone 7 - ładny, intuicyjny, super szybki system. Dzięki jednolitości sprzętowej zapewnia bezproblemowe aktualizacje i gro aplikacji w markecie. Po prostu bardzo porządny system na właściwej drodze, i nie tylko dla "FanBoya M$".

BadaOS, MeeGo - udane systemy, szybkie, o długim czasie pracy na baterii, przyjemne w użytkowaniu posiadające komplet funkcji w standardzie, niestety małe zaplecze aplikacji w marketach. Według mnie nie docenione, pewnie przez kiepski marketing wydawców (w czasie premiery Nokia wolała WP7, a Samsung Androida), lecz mające potencjał który w Tizen może zaowocować.

Suma suma-rum, każdy znajdzie coś dla siebie, smartfony to produkt już nie tak luksusowy jak kiedyś, i nie wiąże się z biznesem i prestiżem tak jak kiedyś. Pamiętajmy jednak że smartfon bez dostępu do internetu i dostępu 3G to tylko cień urządzenia jakim jest, dlatego zadbajmy o pakiety danych dla naszych urządzeń. Jeśli nie stać nas na taki "wydatek" to darujmy sobie "fame" jakim są smartfony i skierujmy się do niezawodnych i tanich urządzeń jak Nokia 3310i ;)

Systemy mobilne kiedyś i teraz
Zaktualizowano: 03-06-2012

Nowości

12 - 04 - 2012

Jango Player in Chrome WebStore

This will be short news. Jango Player extension for Chrome Browser has been published today to official Chrome WebStore. It's completely free! I just updated it to version 1.2.1 because of changes in security and manifest file, i also made some improvements in performance. Hope you all enjoy it! Extension is right >>>HERE<<<. Feel free to leave feedback and rate :)

 

11 - 17 - 2012

Come Back ! I Update :)

Witam po długiej przerwie, jak pewnie niektórzy z was zauważyli strona przez dłuższy czas nie była aktualizowana, by ostatecznie 2 miesiące temu zniknąć całkowicie. Brak aktualizacji był spowodowany wypadkiem który mnie spotkał na drogach Ukrainy co zaowocowała 2 miesięczną niedyspozycją. Po powrocie do zdrowia ogromny nakład czasu poświęciłem na pracę magisterską i obronę. Ostatecznie pracę ukończyłem i obroniłem się, ale zakończenie studiów nie spowodowało bym odczuł wolny czas. Zaabsorbowała mnie praca, w afekcie czego założyłem własną działalności. Ostatnie zaś 3 miesiące to przepychanki z dostawcą serwera, i właścicielem domeny o prawa do niej. W tym tygodniu odzyskałem domenę i wykupiłem inny hosting, problem z głowy, przynajmniej na 2 lata :). W związku z nowym charakterem strony firmowej WSharp.pl zaktualizowałem kilka stron i dane kontaktowch. Jeśli znajdę trochę więcej czasu postaram się napisać coś więcej. Pozdrawiam :D

 

03 - 14 - 2012

Surowce energetyczne, problem dnia codziennego

Energia dziś to podstawa świata, nie głupi stwierdził „Energia rządzi światem, posiądź energie, a posiądziesz świat”. Jej konsumpcja towarzyszą nam na każdym kroku, potrzebujemy jej do włączenia komputera, przygotowania obiadu , dojechania do pracy czy ogrzania mieszkania. Trudno sobie wyobrazić życie bez niej, i dostawcy jej są tego świadomi. I chociaż ciągłe podwyżki energii oraz surowców energetycznych stały się codziennością, nikt nie wychodzi na ulice w proteście. Ale dlaczego tak szybko ceny rosną, a nie spadają prawie wcale?

Więcej …

 

03 - 12 - 2012

Metalowe lato 2012

Czasy w których każdy przyjazd gwiazdy światowego formatu do kraju nad Wisłą był ogłaszany we wszystkich mediach minął. Takie wydarzenia przeszły do porządku dziennego, co jest całkowicie zrozumiałe. Niestety przez tą codzienność czasami brakuje informacji o tym "Kto? Gdzie? Kiedy? Za ile? I dlaczego tak drogo?", szczególnie dla wykonawców "mało medialnych" jakimi są na przykład zespoły metalowe. Dlatego postanowiłem przeglądnąć trochę prasy, blogów i harmonogramów klubów aby wyłuskać parę ciekawych koncertów.

 

Więcej …

 

Ankieta

Czego ma być więcej?
 

Ćwierkanie

W zakres mojej oferty wchodzą:

  • Tworzenie stron internetowych, customizacja systemów CMS - Joomla, Drupal, jPortal.
  • Tworzenie aplikacji:
    • internetowych - ASP MVC, Django, RoR
    • desktopowych - C#,WPF
    • Metro Windows 8
    • mobilnych Windows Phone 7/8

O mnie

07 - 21 - 2010

 

Jestem małym szarym programistą C#, WPF z doświadczeniem biznesowym w branży od 2009 roku. Preferuję komercyjne rozwiązania Microsoft z platformy .NET, szczególnie aplikacje webowe ASP MVC oraz mobilne Windows Phone. Jestem otwartym na niekonwencjonalne pomysły i nowe rozwiązania, to tak po krótce....

Więcej …

Szybki kontakt

Sudoł Waldemar
E-mail
GG: 2712468
Skype: Skype Me™! volo_pl
Dane firmy:
NIP: 867-214-68-43
REGON: 180889577

QR Contact

Profiles: